Kolejny Diament Forbesa w kolekcji Forner

Forner, topowy producent i dystrybutor materiałów meblarskich z Lublina, po raz kolejny znalazł się w gronie najdynamiczniej rozwijających się polskich firm – rankingu Diamenty Forbesa.

Po raz kolejny firma Forner znalazła się w elitarnym gronie wyróżnionych „Diamentem Forbes” – najdynamiczniej rozwijających się polskich firm, sklasyfikowanych w ramach rankingu  publikowanych co roku przez biznesowy magazyn.

Sukces Forner to zasługa pracowników

– Jest to dla nas zaszczyt i motywacja do dalszej pracy – komentuje Agnieszka Bartkowiak, wiceprezes Forner. – Jednak największym diamentem jest dla nas cała Forner, dzięki której firma może tytułować się jednym z liderów branży meblarskiej w Polsce. Dziękuje Wam, bo to przede wszystkim Wasz sukces – dopowiada.

Producent płyt akrylowych Forner to jedna z czołowych firm w branży meblarskiej. Forner produkuje akrylowe płyty meblowe na wysoki połysk i akrylowe płyty meblowe matowe. Połyskowe płyty meblowe Forner® i matowe płyty meblowe Forner® są produkowane na najlepszej klasy maszynach i przy użyciu najlepszych dostępnych komponentów. Akrylowe płyty meblowe Forner to topowy produkt, który jest obecny na rynkach całego świata. Producent płyt akrylowych – Forner – jest gwarancją najlepszej jakościowo oferty na polskim rynku.

Forbes wybrał diamenty diamentów

W tym roku firmy wreszcie mogą z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. – Przez ostatnie 3 lata rozmawialiśmy głównie o plagach, które dręczą polski biznes. Zaczynając od pandemii, później wojna w Ukrainie, w końcu inflacja, drożejące kredyty. Mam wrażenie, że w tym roku troszeczkę będziemy więcej rozmawiać o nowym otwarciu – mówiła Katarzyna Dębek, redaktor naczelna „Forbes Polska”, w rozmowie przeprowadzonej za kulisami Diamentów Forbesa. Zwróciła uwagę, że w tym roku „Forbes” wybrał diamenty diamentów. – Bo to są wszystkie firmy, które przetrwały te plagi, które były na tyle elastyczne, na tyle sprawne, że poradziły sobie ze wszystkimi przeciwnościami – dodała.

– Cieszę się z kolejnego diamentu w naszej kolekcji. Wyróżnienie “Diamenty Forbesa” jest dla nas potwierdzeniem, że spółka Forner jest zarządzana w odpowiedni sposób i rozwija się dynamicznie i rozwijała się dynamicznie, nawet w trudnych okolicznościach – podkreśla Sebastian Bartkowiak, prezes Forner.

„Diamenty Forbesa” to coroczne zestawienie najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, które zostało opracowane przez polską edycję magazynu Forbes. Ranking opiera się na wzroście przychodów firm w ciągu ostatnich trzech lat i jest uznawany za jedno z najważniejszych zestawień biznesowych w Polsce. Aby zostać wyróżnionym jako „Diament Forbesa”, przedsiębiorstwo musi spełnić określone kryteria finansowe i być jednym z najszybciej rozwijających się podmiotów w swojej kategorii.

W zestawieniu znalazły się firmy, które w ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Pod uwagę brano firmy, które do KRS złożyły sprawozdanie finansowe lub bezpośrednio przesłały je do Dun & Bradstreet Poland. Eliminowane są przedsiębiorstwa znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Na tej podstawie powstała tegoroczna, rekordowo długa lista przekraczająca ponad 20 tys. przedsiębiorstw, którym Dun & Bradstreet Poland przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają kontrahentom z płatnościami. Ostatecznie do rankingu Diamentowych firm w 2024 roku zaliczono ponad 16 tys. firm.

Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie powyższe warunki dodatkowo musiały wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Wyeliminowano instytucje finansowe, takie jak banki, ze względu na znaczne różnice dotyczące kategorii bilansowych występujące między nimi a firmami produkcyjnymi i handlowymi.

Na liście Diamentów Forbesa znalazły się więc przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny, roczny wzrost wartości – na poziomie 15 proc. i więcej. Z listy usunięto natomiast te podmioty, wobec których odnotowano ujemną wartość zmiany wyceny przynajmniej w jednym z ostatnich trzech lat lub wartość wyceny nie zachowała charakteru ciągłego wzrostu.

Analitycy Dun & Bradstreet Poland wycenili przedsiębiorstwa, stosując metodę szwajcarską, łączącą metodę majątkową i dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i posiadanego przez firmy know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia z kolei wrażliwości na zmiany sezonowe i koniunkturalne. Połączenie tych dwóch metod rekompensuje powyższe ułomności. Know-how, jeśli jest wartościowe, wpływa na zyskowność albo – jak w przypadku firm inwestujących – na wzrost majątku.

Prognozy ekspertów Forbes na 2024 r.

Lista Diamentowych firm w 2024 roku liczy 16 385 o 4 566 więcej niż rok wcześniej. W 2023 roku na Diamentowej liście znalazło się blisko 12 tys. spółek, a w 2014 roku było ich tylko 2086. Wyniki tegorocznego rankingu opierają się na wskaźnikach za 2018-2022 roku, czyli uwzględniają czas po pandemicznego odbicia w gospodarce, ale także efekt wybuchu wojny na Ukrainie. Popandemiczne odbicie, które obserwowaliśmy w roku 2021 (PKB wzrósł wtedy o 6,9 proc.) było kontynuowane – w całym roku 2022. Polska gospodarka urosła o 5,3 proc. Widać jednak wyraźnie, że dynamika stopniowo słabła – pierwszy kwartał 2022 roku to wzrost PKB rok do roku na poziomie 8,8 proc., natomiast ostatni kwartał to tylko przyrost o 2,5 proc.

– Rok 2024 będzie okresem nowych szans, ale także starych wyzwań. Polska gospodarka odbije, ale możemy liczyć głównie na popyt wewnętrzny, podczas gdy Niemcy zostaną pogrążone w stagnacji, a mocny złoty osłabi konkurencyjność eksporterów.

Polskę czeka opóźniana transformacja energetyczna. Już dziś polskie firmy wydają na uprawnienia do emisji CO2 aż 1% PKB. Warto wykorzystać wszystkie środki z UE by stymulować zielone inwestycje w sektorze energetycznym, sieciach oraz przedsiębiorstwach – powiedział Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Na horyzoncie widzimy sporo szans do wykorzystania. Wybory odblokowały potencjał polskiej gospodarki w paru ważnych obszarach, dodatkowo 2024 będzie odwrotnością ostatnich 3 lat. Spodziewamy się spadku inflacji oraz stóp procentowych. Ceny surowców będą stabilne. Wszystko to jednak będzie toczyło się w cieniu wojny na Ukrainie i dalszych zmian w globalnym układzie sił i handlu międzynarodowym – dodaje Rafał Benecki.

W ciągu najbliższych lat największy wpływ na światową gospodarkę będą miały czynniki, takie jak: amerykańskie wybory prezydenckie w 2024 roku, koszty zmian klimatycznych, zaangażowanie banków centralnych w walkę z inflacją, trendy demograficzne i ich wpływ na rynki pracy, polityka imigracyjna, a także rosnące znaczenie sztucznej inteligencji. Jak to wpłynie na Polską gospodarkę, co to oznacza dla polskich przedsiębiorców? Czy na horyzoncie widać perspektywy dla ich rozwoju?

– W Polsce widocznych jest coraz więcej sygnałów ożywienia gospodarczego, co daje perspektywę na przyspieszenie koniunktury w 2024 roku. Dodatkowo odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy, napływ środków unijnych wraz z poprawą optymizmu może przynieść wzrost inwestycji, które w minionych latach były odkładane przez przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że firmy wykorzystają nadchodzący czas do własnego rozwoju i zwiększenia skali działania. To wszystko sprawia, że z optymizmem patrzymy na rozpoczynający się rok – powiedziała Ewa Łuniewska, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego

powrót
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
powrót