„W symbiozie z naturą” z nagrodą specjalną Forner
Poznaliśmy wyniki konkursu im. Marii Dokowicz na Najlepszy Dyplom Magisterski Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wyróżniono autorów dyplomów artystycznych i projektowych, które powstały w uczelni w roku akademickim 2023/24. Nagroda Specjalna Forner trafiła w ręce Oktawii Watras za pracę pt. W symbiozie z naturą. Powrót do korzeni odpowiedzią na wyzwania współczesności.
8. listopada 2024 poznaliśmy wyniki 44.edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na Najlepszy Dyplom UAP Poznań stworzony w roku akademickim 2023/2024. Nagroda Specjalna Forner powędrowała do Oktawii Watras za pracę pt. W symbiozie z naturą. Powrót do korzeni odpowiedzią na wyzwania współczesności. Promotorką pracy powstałej na kierunku Scenografia jest dr Ewa Mróz-Pacholczyk.
W symbiozie z naturą Oktawii Watras z nagrodą specjalną od Forner
Jak wyjaśnia Oktawia Watras, jej praca jest wyrazem zjednoczenia i symbiozy, a jednocześnie zatarciem granicy między człowiekiem a naturą. Wyroby ludzkie i dzieła przyrody łączą się w harmonii i przenikają. Sięgając do korzeni i inspirując się przeszłością poszukuję odpowiedzi na pytania o nasze jutro – punktem wyjścia stał się ubiór prehistoryczny, zarówno krój, techniki wytwarzania odzieży jak i dawne realia: dążenie do prostoty, oszczędzanie zasobów oraz kult natury.
Projekty powstały w idei ekologicznej wykorzystując papier, suszone rośliny oraz biodegradowalne, barwione roślinnie materiały pochodzące z drugiego obiegu. Multisensoryczne kostiumy nawiązują do praktyki leśnej terapii, która opiera się na zaangażowaniu wszystkich zmysłów oraz uzdrawiającym ciało i duszę kontakcie z naturą.
Zdaniem laureatki nagrody specjalnej ufundowanej przez Forner, „Zaniedbanie relacji z Matką Ziemią to źródło wielu dzisiejszych kryzysów, dlatego tak istotny jest powrót do natury, odnowienie pierwotnej więzi, zrozumienie jak z nią współpracować, zamiast eksploatować”.
Mądra refleksja nad światem
– W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę animacji Wander of Light autorstwa Agaty Zych, ponieważ zarówno sam film jak i opowiedziana historia wywarła na nas olbrzymie wrażenie, między innymi dlatego, że animacja zdaje się oddawać hołd autentycznemu sposobowi widzenia świata, który jest charakterystyczny dla dzieci i przypomina o tym, jak łatwo w codziennym pędzie dorosłego życia możemy stracić z oczu prostotę i zdumienie, które towarzyszą dzieciństwu – mówi Kaja Bartkowiak, asystentka ds. marketingu w Forner. – W tym roku naszą uwagę zwrócił projekt Oktawii Watras, ponieważ jest niebanalny i niezwykle atrakcyjny wizualnie, a przede wszystkim dlatego, że rezonuje z tym, co jako firma komunikujemy poprzez kolekcję płyt meblowych Forner Forrest, której idea zrodziła z troski o zasoby naturalne Ziemi: Że nasze codzienne i niecodzienne wybory mają znaczenie, że można wybierać odpowiedzialnie, bo kolekcja Forrest jest nie tylko różnorodna i atrakcyjna wizualnie, ale – co niezwykle istotne – w dużej mierze wyprodukowana z materiałów pochodzących z recyklingu – wyjaśnia.
Tegoroczna wystawa prac absolwentów UAP, na której można zobaczyć prace 26 osób, (wystawa w Słodowni w Starym Browarze trwa do 17. listopada) po raz kolejny udowadnia, że sztuka wciąż posługuje się językiem posiadającym moc opowiadania niesłyszanych jeszcze historii. Różnorodność i żywiołowość, ale także mądra refleksja nad światem wnoszą światło i dostarczają rozwiązania zdolne zadziwić, skłaniają do namysłu, dostarczają silnego przeżycia czy wnoszą, poprzez projektowanie uniwersalne, rozwiązania sprzyjające dobremu życiu.
Forner łączy świat meblarski ze sztuką
Konkurs im. Marii Dokowicz jest realizacją testamentu fundatorki, która ukończyła poznańską uczelnię w 1932 roku. Artystka brała udział w budowie Gdyni, prawdopodobnie uczestniczyła w powstaniu warszawskim, następnie wyemigrowała do USA, gdzie ostatecznie osiadała i pracowała jako nauczycielka malarstwa i rysunku. Zmarła w 1977 roku w Dayton. Przekazane przez nią środki przez kilka dekad pozwalały na fundowanie absolwentom UAP wyjazdów stypendialnych do Stanów Zjednoczonych.
MiniMecenat, którego po raz kolejny podjął się Forner fundując nagrodę specjalną jest jednym z kolejnych elementów współpracy lubelskiego producenta płyt meblowych i UAP w Poznaniu po działaniach w ramach Warsaw Home i wcześniejszej wystawie Drobne przyjemności w ramach Łódź Design Festiwal. – To wyjątkowe połączenie biznesu z nauką. Wsparcie młodych adeptów sztuki jest dla nas bardzo ważne. Cieszę się, że mamy taką możliwość – mówi Agnieszka Bartkowiak, wiceprezes Forner. – W Forner wierzymy, że sztuka ma moc zmieniania perspektyw, inspiruje do kreatywnego myślenia i przyczynia się do tworzenia lepszego świata. Wyjątkowe prace – takie jakie mogliśmy oglądać w ramach konkursu dyplomowego UAP – nie tylko poruszają ale także inspirują odbiorców. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu – podsumowuje.
Nagrodzeni w 44. Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na Najlepszy dyplom UAP
Osoby nagrodzone w 44. Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na Najlepszy dyplom UAP
🏆 Grand Prix w dziedzinie artystycznej
Andrzej Szwabe
🏆 Grand Prix w dziedzinie projektowej
Lutesse Paulus
🏅Nagroda Specjalna Rektora UAP
Maja Korczyńska
🏅Nagroda Griltex Polska Sp. z o.o.
Agata Marciniak
🏅Nagroda Forner Sp. z o.o.
Oktawia Watras
🏅Nagroda Architektura i Biznes
Maria Pielach
Wyróżnienie
Kacper Kokociński
🏅Nagroda Contemporary Lynx
Jakub Kostewicz
🏅Nagroda whiteMAD
Oktawia Watras
🏅Nagroda Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)
Patrycja Walczak
🏅Nagroda Solar Company S.A.
Laura Polańska
Wyróżnienie
Aneta Siurnicka
Wyróżnienie
Oktawia Watras
🏅Nagroda Prezydenta Miasta Poznania Miasto Poznań
Aleksandra Wawrzyniak
🏅Nagroda Tente Sp. z o.o.
Dominika Nawrocka
🏅Nagroda Galeria Wiele Sztuki
Jakub Matusewicz
Klaudia Figura
Laura Polańska
Lutesse Paulus
Patrycja Walczak
🏅Nagroda IKS Kulturapoznan.pl
Lutesse Paulus
Fryderyk Szulgit
🏅Nagroda NN6T notes na 6 tygodni
Barbara Stańko – Jurczyńska
Natallia Shkraba